TOTW: Mít, nebo být?

22. března 2015 v 10:08 | Writt |  TOPIC OF THE WEEK
Občas se mi blog trefí do noty a téma týdne je pro mě celkem hračka, ale zrovna téma "Mít, nebo být" je jedno z téch filozofičtějších témat a mám občas pocit, že když se do takových věcí pouštím, tak je to buď nepřečtitelné (existuje to slovo vůbec?!), nebo skáču z jedné nesmyslné věci do druhé, takže to ve finále prostě nedává vůbec smysl. Nicméně život je tvrdý, tak jdem do něj.
Ačkoliv se to vybízí, vůbec se nebudu míchat do nějakých jsoucen, apod., neboť by to dopadlo přesně tak, jak jsem popsala v předchozím odstavci, ale ono to tak dopadne možná i tak. :D

Vezmu si "mití" jako vlastnictví a "bytí" jako hodnotu. V dnešní době se všichni za těmito věcmi ženou, protože nějakým způsobem jim dávají smysl do života. Ačkoliv jsem slovem hodnota označila jen bytí, tak hodnotu připisejeme oboum dvoum, ale v trochu jiném smyslu. Člověk by si připadal bezcenný nemít a nebýt určitých aspektů, které jsou pro nás v životě hodnotné a které tvoří tak 80 % celé motivace k našemu jednání.

Když se zameřím jen na samotné mít... Všichni potřebují mít. Jestli to je špatné, či dobré, o tom by se dalo polemizovat. Každopádně každý vlastní několik desítek/stovek/tisíců věcí, ať už je to cokoliv od oblečeni, po střechu nad hlavou. Vlastně každý ne, z tohoto majetnického života je "osvobozena" taková ta extrémní část rozvojových zemí, kde lidi žijí ze dne na den, postelí je jim zem, světlem slunce a o jídle se jako o každodenní záležitosti nedá ani mluvit. Ačkoliv tito lidé mají povědomí o tom, že existuje lepší život, kde si lidi otevřou prosvícenou skříň plnou jídla a nebojují denně o holý život, budou rádi i za to větší málo, které by nám v dnešní konzumní společnosti ani nestálo za povšimnutí. Dá se vlastně říct, že jsou tu takové tři skupiny.

1. Ti, co mají málo a nikdo jim nedá.
2. Ti, co mají.
3. Ti, co mají hodně a nic nedají.

Pak je to ale věc, kterou máme všichni, nebo bychom ji alespoň měli mít. Je to uvědomění sebe sama, je to vědomí o naší hodnotě, čímž se vlastně dostáváme k bytí. To jací jste, váš charakter, váš život sám o sobě - to, že jste a jste, jací jste. Už to však v dnešní době nemá takovou váhu. Bůhví zdali někdy mělo. Na bytí ale není co kritizovat. Zavrhnout lidskou existenci je nejen dost pesimistické, ale... Jaký by to mělo smysl? Charakter lidí se z větší části změnit nedá, to ovšem neznamená, že se nehoníme za hodnotami. Neustále. Všechno, co děláme, má nějaký dopad na to, jak se na nás ostatní dívají. Moc dobře to všichni víme a taky podle toho jednáme. Jde už jen o to, zda jednáme proti našemu přesvědčení kvůli zisku, nebo jednáme právě kvůli našemu přesvědčení.

Je hloupé pokládat si v tomto případě otázku "Mít, nebo být?". Jsou to dva základní atributy každého člověka, ať už omezeně nebo v plném rozsahu. Prostě jsou.

Mějte se. :)
W.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kemata Kemata | E-mail | Web | 22. března 2015 v 11:54 | Reagovat

Pěkný článek. I když je pravda, že mít... Mě ani nenapadlo nějaké vlastnictví, co se týče předmětů, spíše mít někoho ve svém životě. (Ale u mě za to taky může aktuální nálada, bohužel.)
Mimochodem, vážně se mi líbí vzhled tvého blogu. :)

2 Mais Mais | Web | 23. března 2015 v 19:16 | Reagovat

Všichni potřebujeme mít i být. I kdybychom mělo mít jen sami sebe, člověk, který ztratí i sám sebe už vlastně ani není... A jestli někdo nemá nic další, má málo, má něco, nebo má hodně, to už jsou ty vedlejší věci na kterých lpíme. Ve výsledku je podstatné jenom to, jak moc máme sami sebe :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama